Tekerlekli Paten Sporu’nun zihinsel ve bedensel olarak birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz?

Açık alanlarda yapılan aktivite spor dallarından biri olan tekerlekli paten dünya’ da ve ülkemizde birçok insanın zaman ayırdığı spor dallarından biri olma yolunda hızla ilerlemektedir. Ortalama başlama yaşı 5 olan tekerlekli paten sporunun faydaları konusunda birçok araştırma yapılıp konu ile ilgili çeşitli bilgilendirici makaleler hazırlanmıştır.

KALORİ YAKMA ve ZAYIFLAMANIZA YARDIMCI OLUR

En eğlenceli ve yorucu spor dallarından biri olan tekerlekli paten fiziksel olarak bütün bedeni çalıştırdığından harcamış olduğunuz enerji diğer yapılan sporlara göre ( Yürüyüş, Koşu, Bisiklet Vb.) çok daha fazladır. Zorlayıcı bir spor dalı olan tekerlekli paten aynı zamanda stres atmak için tavsiye edilen bir aktivitedir. Tekerlekli Paten, koşu ve atlamalı sporlarla karşılaştırıldığında eklemleri daha az yorduğu yapılan çalışmalarda ortaya çıkmıştır. Bu spora başlamadan önce paten dersi eğitimi alarak düzenli ve istikrarlı şekilde paten kayabilirsiniz.

YÜKSEK KONDÜSYON ve DAYANIKLILIK SAĞLAR

Diğer aktivite spor dallarına göre ( Yürüyüş, Koşu, Bisiklet vb.) kat ettiğiniz mesafe, tekerlekli paten ile kat edilen mesafe kadar olsa bile en fazla kalori yakmanıza yardımcı olan aktivite tekerlekli patendir. Vücudun tamamının hareket ettiğini, kaslara daha az fakat daha doğru yük bindiği ve kendi fizik gücünüz ile hareket ettiğinizden düzenli olarak yükselen bir performans ve buna bağlı olarak dirençli bir dayanıklılık sağlamaktadır.

DENGE ve VÜCUT KOORDİNASYONU

En zor denge sporlarında biri olan tekerlekli paten, zihinsel ve fiziksel bağlantıyı güçlü kılarak vücudun bireysel hareketleri üzerinde etkili olmaktadır. Birbirinden farklı kasların aynı anda harekete geçmesi ile birlikte zihin denge koordinasyonu sağlayarak paten kaymanızı ve vücut dengenizi sağlamanıza yardımcı olur.

PATENİN DİĞER FAYDALARI

Yukarıda belirtmiş olduğumuz faydalara ek olarak tekerlekli patenin bazı belirgin faydaları da akciğer ve kalbi güçlendirir, kan dolaşımını hızlandırır, solunum gelişir ve güçlenir, stresten uzaklaşmanızı sağlar, kalça ve bel bölgesini şekillendirir.