Quad paten ayakkabı şeklinde olan, önde ve arkada 2 adet tekerleği bulunan, bilek kısmı kısa bir patendir. Ayrıca oldukça hafif bir paten çeşididir.Bu haftaki blog yazımızda 80’lerin gözde patenleri olan quad patenleri anlatmak istiyoruz. Eğer yaşınız yetiyorsa bu patenleri illa ki bir kez denemişsinizdir. O yüzden bu yazı sizin için nostaljik bir yazı olacak. 

Quad patenler günümüzde pek fazla tercih edilmese de denge problemi yaşama ihtimalini düşürür. Fakat manevra kabiliyetleri düşük olduğu için tercih edilmez. Quad patenler genellikle paten kaymaya yeni başlayan çocuklar için ideal bir seçimdir. 

Quad Paten İle Diğer Patenler Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Quad patenler başta tasarım olarak diğer patenlerden farklıdır. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi iki ön ve iki arka tekerleği ile farklı bir görünüme sahip bu patenler diğer patenlerden ayrışmaktadır. 
  • Ayrıca quad paten hem kullanım hem de amaç bakımından diğer patenlerden ayrılmaktadır. Quad patenlerin kullanımı daha kolaydır ve kullanım amacı genellikle paten kaymayı öğrenmektir. Eğer manevra yapmak ya da artistik paten ile ilgilenmek istiyorsanız quad pateni tercih etmemelisiniz. 
  • Quad patenlerin bilek uzunluğu diğerlerine göre daha kısadır ve spor ayakkabıya benzer bir görünümü vardır. Bileğin daha rahat olmasını sağlar. Diğer paten çeşitleri ise bileği sararak bileği korur. 
  • Quad paten dans etmek amacıyla da kullanılabilen patenlerdir. 
  • Quad patenlerde dengede olmak kolay olsa da paten sürerken geriye doğru dengeyi kaybetme ihtimali vardır. 

Diğer paten çeşitlerini incelemek için Doğru Paten Nasıl Seçilir? Paten Çeşitleri Nelerdir? isimli blog yazımızı da okuyabilirsiniz. 

Quad Paten Sürmek Kolay mı?

Quad Paten Nedir?
Quad Paten Nedir?

Normal patenlerin tekerlekleri bir hat üzerinde sıralanmaktadır. Quad patende böyle bir hat olmadığı ve her iki taraftan da pateni desteklediği için dengede durmak daha kolaydır. Ayrıca diğer paten çeşitleri daha ağır olduğu için bu da sürüşünüzü etkileyecektir. Hafif olmasıyla özellikle çocuklar için paten sürüşünü kolaylaştırır. 

Bu yazıyı okuyorsanız paten sürmeye karar verdiniz ya da çocuğunuzun paten kaymasını istiyorsunuz, fakat bazı endişeleriniz var. Unutmayın ki paten seçimi kadar paten öğrenme şeklide önemlidir. Konforlu, güvenli ve kolay bir şekilde paten öğrenmek için bir paten dersi almak da fayda var. Bu noktada özel paten eğitimi ile size destek olabiliriz.