Tekerlekli Paten Sporunun zihinsel ve bedensel olarak birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz?

Açık alanlarda yapılan aktivite spor dallarından biri olan tekerlekli paten dünya’ da ve ülkemizde birçok insanın zaman ayırdığı spor dallarından biri olma yolunda hızla ilerlemektedir. Ortalama başlama yaşı 5 olan tekerlekli paten sporunun faydaları konusunda birçok araştırma yapılıp konu ile ilgili çeşitli bilgilendirici makaleler hazırlanmıştır.

Tekerlekli Paten Sürmenin Faydaları

Patenin bazı belirgin faydaları da akciğer ve kalbi güçlendirir, kan dolaşımını hızlandırır, solunum gelişir ve güçlenir, stresten uzaklaşmanızı sağlar, kalça ve bel bölgesini şekillendirir. Diğer faydaları ise şu şekilde anlatabiliriz;

1.Enerjinizi Yükseltir

Paten kaymanın verdiği keyif modunuzu yükseltir. Başarmanın mutluluğu ve hele ki temiz havada kayıyorsanız aldığınız oksijen enerjik biri olmanızı sağlar. Böylece hayat kaliteniz yükselir. 

2.Sosyal Aktivite Alanıdır

Paten Kaymanın Faydaları
Paten Kaymanın Faydaları

Paten gruplar halinde yapılabilen ve yarışma düzenlenebilen bir spordur. Bu sayede yeni arkadaşlarla tanışmanızı sağlar. Eğlenceli paten partileri bile yapabilirsiniz. Hiçbir şey yapmasanız bile paten sürdüğünüz alanda sizin gibi paten kayan birileri ile tanışıp arkadaş olabilirsiniz. 

3.Alan Algınızı Değiştirir

Paten kayarken mekanları ve alanları daha iyi tanıma ihtiyacı duyarsınız. Sürüş yaptığınız yolların dokusu ve tümsekleri aklınızda kalır. Paten kayacak alanlar bulmak için yeni keşiflere başlayabilirsiniz. 

4. Denge ve Koordinasyon Kabiliyeti Kazandırır

Paten Kaymanın Faydaları
Paten Kaymanın Faydaları

Patende denge ve koordinasyon oldukça önemlidir. Bu da vücut ve zihin arasındaki bağlantıyı güçlendirir.  

5. Fazla Yorucu Bir Spor Değildir

Spor yapıp yorulmamak pek çok kişinin hayalidir. Paten kaymak tam olarak olmasa da kısmen bu isteğin gerçekleşmiş halidir. Çoğu spora oranla daha az yorulduğunuz bir spordur.

6. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Bacakların yana doğru açılması gibi hareketlerle bacakları çalıştırır. Bunun yanı sıra kalçaları ve orta bedeni de çalıştırır. Yarım saat paten kayarak ortalama 425 kalori yakabilirsiniz. 

7. Dayanıklılık Sağlar

Paten Kaymanın Faydaları
Paten Kaymanın Faydaları

Yürüyerek gittiğiniz bir yolda paten kayarsanız bu o yolda 3 kat daha fazla enerji harcamanız anlamına gelir. Bu da dayanıklılığınızı arttırır. Bunun yanı sıra paten öğrenmeye ilk başladığınızda düşecek ve kalkacaksınız. Bütün bunlar daha dayanıklı bir insan olmanızı sağlar. 

Paten kaymanın faydalarına yer verdiğimiz blog yazımızın sonuna geldik. Paten dersinin faydalarını kendiniz keşfetmek isterseniz tekerlekli paten dersi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.