Paten kaymak kimi için eğlenceli bir boş zaman aktivitesi iken kimi için ustalık gerektiren bir egzersizdir. Bazıları ise bunu bir spor olarak benimseyerek yolunu çizer. Bu haftaki blog yazımızda “Patende düzgün duruş nasıl olur?”, “Paten nasıl sürülür?” ve “Patenle nasıl durulur?” gibi sorularınıza cevap sunacağız. Paten kaymanın detaylarını öğrenmek için blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Paten Kayma İpuçları

Yazımızın bu kısmında sizlerle paten kayma tüyolarını paylaşıyor olacağız. Talimatları takip ederek paten hakkında bilgi edinebilirsiniz. 

Bölüm 1: Patenin Temel Prensiplerini Öğrenmek

Paten Kayma Rehberi - [ Resimli Anlatım ]
Paten Kayma Rehberi - [ Resimli Anlatım ]

Paten kaymaya başlamadan önce paten kaymanın temel prensiplerini öğrenmeniz ve uygulamanız gerekmektedir. 

Uygun Patenlerini ve Paten Ekipmanlarını Giy

Paten kaymak için öncelikle ayağınıza uyan bir çift paten seçmektir. Paten ölçüleri ayakkabı ölçüleriniz ile aynıdır. Pateni deneyerek almanız önerilir. Paten seçimini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız Doğru Paten Nasıl Seçilir & Paten Çeşitleri isimli yazımıza göz atabilirsiniz. Bunun yanı sıra kask, dizlik, dirseklik ve ilgili diğer paten ekipmanlarını kullanmalısınız. Ekipmanlar hakkında detaylı bilgi almak için Patene Yeni Başlayacaklar için Ekipman Önerileri isimli blog yazımızı okuyabilirsiniz. 

Patende Doğru Duruşu Öğren

  • Patende doğru duruşa geçmek için ayaklarınızı omuz genişliğinde açın, dizlerinizi bükün ve çömelin. 
  • Poponuzu yere doğru alçaltın ve çömelme pozisyonunda ileri doğru hafifçe eğilin. Bu duruş sizi düşmekten korur ve dengede tutar. 

Paten kaymaya ilk başladığınızda ayakta duramamanız ve düşmeniz çok normal. Duruşa alıştıktan sonra bu problemlerle karşılaşmayacaksınız. Ayağınızda patenle sabit durmak oldukça zordur. Bu duruşu yaparken hafifçe ayaklarınızı hareket ettirebilirsiniz. 

Ördek Yürüyüşü Yapın

Ördek gibi yürüyebilirsiniz. Bunu yapmak için topuklarınızı birbirinize yaklaştırın ve parmak uçlarınızı dışarı doğru çevirin. Sonrasında yavaşça ileri doğru yürümeye çalışın. Çömelerek topuklarınızı vücudunuzun hemen altında tutun. Böylece dengenizi korumanız kolaylaşacaktır. Dengenizi korurken patenle ilerleyebilene kadar bu pratiğe devam edin. Bunu yaparken ilk başta düşmeniz yine beklenen bir durumdur. Kalkıp devam etmelisiniz. Kendinize güvenmeye başladıkça daha hızlı hareket edebilir ve daha uzun adımlar atabilirsiniz. Adımda daha fazla yol katetmek için ise tekerlekleri daha sert itmelisiniz. 

Süzülmeyi Öğrenin

Tekerlekler üzerinde süzülerek uzun adımlar atın bir ayağınızla iterken kuvvetinizi kaybedene kadar diğer ayağınızla süzülmelisiniz. Ardından süzüldüğünüz ayağınızı değiştirmelisiniz. Süzülürken diğer ayağın havada olması gerekir. Ayrıca süzülürken sağa sola dönmeye çalışın. Bunu yaparken sağa dönecekseniz vücudunuzu hafifçe sağa doğru eğin. Sola dönecekseniz de sola doğru eğilmelisiniz. Fakat daima çömelme pozisyonunuzu korumalısınız. 

Süzülmenin ikinci aşaması daha hızlı süzülmektir. Bunu yapmak için bacaklarınızı daha hızlı hareket ettirmeniz ve tekerleklere baskı uygulamanız gerekmektredir. Kendinizi ileri iterek devam etmelisiniz. Ayrıca hızlanmanıza yardımcı olması için adımlarınızın üzerine eğilin ve vücut ağırlığınızı kullanmayı deneyin. Dengenizi kaybetmemek için ise kollarınızı kullanın. Kollarınızı dirseklereden bükün ve koşar gibi öne arkaya sallayın. 

Durmayı Öğrenin

İlerlerken elbette durmanız da gerekecek. Sağ patenin topuğunda bir fren bulunur. Durmak için patenlerden birine paralel şekilde süzülmelisiniz. Çömelme pozisyonunda hafifçe öne eğilmelisiniz. Sağ pateni sol patenin biraz önüne getirerek sağ patenin topuğunu kaldırmalısınız. Daha sonra topuğa sert bir şekilde bastırmalısınız. Basırma hızınız ile durma hızınız doğru orantılıdır. Zaten hafif bir dokunuştansa sağlam baskı önerilir. Frene sert basmazsanız düşme ihtimaliniz vardır. Eğer yeterince baskı yapamayacağınızı düşünüyorsanız eliniz ile sağ dizinize bastırabilirsiniz.

Bölüm 2: Manevralarla Tanışmak

Paten Kayma Rehberi - [ Resimli Anlatım ]
Paten Kayma Rehberi - [ Resimli Anlatım ]

Paten sürmenin en eğlenceli yanlarından biri manevra yapmaktır. Düz paten sürmek size bir süre sonra keyif vermeyecektir. Yeni bir kademeye geçmek için manevralarla tanışmalısınız. 

Geriye Doğru İlerlemeyi Öğrenin

İleri doğru ilerlerken ayaklarınızı “V” şekline getirin ve topuklarınıza baskı uygulayarak kendinizi ileri itin. Sonra ayaklarınızı ters “V” şekline getirin. Parmak uçlarınızı yaklaştırıp topuklarınızı uzaklaştırarak bunu yapabilirsiniz. Çömelme pozisyonunda kalın ve diğer ayağınız havadayken sağ ayak ucunuza baskı yapın. Sonra sol ayağınızı yere koyun ve sağ ayağınızı kaldırarak sol ayak ucunuza baskı uygulayın. Bu şekilde kayarken arkanızı göremediğiniz için arada arkanıza dönüp bakma ihtiyacı duyacaksınız. Bu durumda dengenizi korumak zor olabilir. Bu yüzden bu konuda da pratik yapmalısınız. Yavaş yavaş deneyerek öğrenebilirsiniz. Düşmeden vücudunuzu nasıl geri döndüreceğinizi keşfetmelisiniz. Burada geri doğru eğilmemeye dikkat edin. Çünkü eğilmek düşmeye neden olur. 

Bunu öğrenmek için çok fazla alıştırma yapmalısınız. Bu alıştırmaları yaparken hareket aralıklarınızı uzatmalısınız. Pateninizi yere koymadan önce bir ayak üzerinde daha uzun süre gitmeyi deneyin. Ayaklarınızla ters “V” yaparken parmak uçlarınıza daha fazla baskı yapmayı deneyin.

Heel Toe Hareketini Öğrenin

Topuk parmak ucu dediğimiz heel toe hareketini denetin. Bu manevra için patenleri aynı hizaya getirin. Sonra bir ayağınızın topuğa diğer ayağınızı parmak ucuna getirin ve o şekilde kayın. Bu pozisyonda hız kazanmak için önce birkaç adım atın. Sonra ayağın ucunu kaldırın ve diğer ayağınızı topuk kısmına basacak şekilde yerleştirin. 

Crossover Turn Hareketini Öğrenin

Önce birkaç adım atın ve hızlanın. Sonra dönmeye hazır hale geldiğinizi düşününce bir pateninizi diğerinin üzerinden geçirin ve o yöne doğru itin. Sola dönüyorsanız sağ pateni sol paten üzerinden geçirin. Vücudunuzu sola döndürün ve sağ pateninizi sola doğru iyin. Dengenizi korumak için döndüğünüz yöne eğilin. Dizlerinizin biraz bükülü olduğundan emin olun. Böylece dengede durabilirsiniz. 

Zıplamayı Öğrenin

Birkaç adım atın ve hızlanın. Patenlerinizi bir araya getirin. Çömelin ve kısa olacak şekilde zıplayın. Kendinize güvendikçe daha yükseğe zıplayabilir ve daha uzağa gidebilirsiniz. Yön değiştirmek için zıplamayı kullanabilirsiniz.

Paten Kaymayı Geliştirmek için Ne Yapılır?

Paten Kayma Rehberi - [ Resimli Anlatım ]
Paten Kayma Rehberi - [ Resimli Anlatım ]

Paten kaymayı sadece yazdıklarımızı okuyarak ya da kendi kendinize öğrenemezsiniz. Kendinizi geliştirmek için bazı farklı çözümlere ihtiyacınız vardır. Profesyonel olarak paten kaymak istiyorsanız şu yollara başvurabilirsiniz;

Paten Sahasında Alıştırma Yapın

Paten alıştırmasını yapmak için en iyi alanlardan biri paten sahasıdır. Sık sık alıştırma yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu alıştırmaları paten sahasında yapmanızı öneririz. 

Bir Arkadaş Grubu Edinin

Kendi başına öğrenmenizden daha etkili bir şekilde öğrenmenizin yolu da arkadaş grubudur. Paten kayan kişilerle tanışın. Böylece onlar da bildiklerini size aktaracaktır. 

Özel ya da Grup Paten Dersi Al

Paten dersleri paten sürmeyi öğrenmenin ve geliştirmenin en kolay yoludur. Uzman bir eğitmen ile çalışarak kısa sürede çok fazla yol alabilirsiniz. Denge çalışması, ilerleme, dönüşler, frenler, temel paten kullanımı, T- stop ve basit hareketler gibi pek çok şey paten dersinde öğretilir. Sahil ve paten sahalarında sık sık araştırma yapacağınız dersleri grup olarak ya özel olarak alabilirsiniz. 
Blog yazımızın sonuna geldik. Siz de paten dersi almak isterseniz tekerlekli paten dersleri için patendersi.com ailesi ile iletişime geçebilirsiniz. Vermiş olduğumuz eğitimlerimiz denge, boy, kilo, tecrübe ve tekerlekli paten sporunda hedeflerine daha kolay ulaşabilmesi göz önünde bulundurularak planlanmaktadır. Uzman eğitim kadromuz ile eğitim vermekteyiz.